ELLE og Stine Goya guider til Thailand, hvor du kan opleve den ideelle balance mellem smukke naturscenarier og unikke naturskatte, eksotisk klima og hed, subtropisk atmosfære, samt tusinder af smil og glade dage.
Hvert år tager den eftertragtede, danske modedesigner, Stina Goya sin mand og sine to børn i hånden og drager ud på eventyr. Stine Goya skal konstant være opdateret og være i stand til at tænke i nye og innovative baner. Derfor tager hun mindst én gang om året på en inspirationstur for at få fyldt sindet op med farver, former og dufte, som kan hjælpe hendes kreative hjerne med at rekreere og skabe nye, fascinerende kollektioner til sit tøjmærke og brand af samme navn.
Den eksotiske og uhyre populære feriedestination, Thailand, har kilometer efter kilometer af lange, hvide sandstrande med azurblåt vand og uspolerede, naturområder, som blot venter på at blive udforsket.
Det thailanske folk er kendt for at være særdeles gæstfrie. Hvor end, man vender blikket hen, vil man blive overrumlet af smil og glade mennesker, som hver især gør deres for at give dig den bedst mulige oplevelse i det thailandske ferieparadis.
Denne gang gik turen til Thailand, hvor Stine Goya fik indåndet en hel masse frisk, subtropisk luft, som skabte ny energi til hjernen. I Thailand blev hver og en af Stines sanser stimuleret af den eksotiske atmosfære, delikate mad, mangfoldige kultur og idylliske natur. Det er ikke uden grund, at Thailand har fået tilnavnet; Smilets land, for de indfødtes glade humør og store smil smitter, som var det en uheldbredelig virus.
Psst… klik eller ‘swipe’ dig igennem billederne.
Foto: Produktfoto, PR
Mad og service i bedste klasse... fik vi på hotellets tre restauranter, hver med deres snit. Toprestauranten var i thaistil og lå romantisk ved den smukke morgenstrand. Gennemført interiør og klart den bedste mad. Vinen var dog uhørt pebret, så vi drak mojitos og vand til maden. Heller ikke dårligt! God kaffe kunne de dog godt dyrke lidt mere, men ellers var der hverken for meget eller for lidt overalt på stedet. Og med masser af skygge fra træer og palmer.
Foto: Produktfoto, PR
Stranden ved The Vijiit... er bedst til morgenernes løbeture, så vi tog en tur til den lokale strand kun 20 minutters kørsel væk. Her endte vi med at besøge en fin lille frugtbar, hvor vi fik god kaffe og en lun vaffel i skyggen.
Foto: Produktfoto, PR
The Vijiit, Smuk ro på Phuket: Modtagelsen på et hotel er altid sigende. På hotelresortet The Vijiit på Phuket blev vi mødt venligt og i en international stil, jeg ikke tidligere har oplevet i Thailand. Selvfølgelig og som altid med en behageligt afkølende klud og en kold drik af en art. Derefter var det af sted i en buggy til den rene luksus i en ret stilfuld bungalow i første række til vandet.
Foto: Produktfoto, PR
Hotellet har to restauranter... vores favorit var thai-restauranten. Stilfuldt indrettet og rigtig hyggelig i en perfekt setting med blomstrende vandbassiner og finurlige plumeria-træer. Ellers stod den mest på lidt skæve restaurantbesøg i den lokale by. Sjovt var vores besøg på en af de tusindtallige restauranter, der ligger langs vejene. Lige over for hotellet lå en lille sådan. Her fik vi en burger og klassisk thaistyle kylling med forårsløg, cashewnødder og chili. Forfriskende thailandsk og meget langt væk fra (og dog så tæt på) det ἀne hotel. Nemt – lige bortset fra at krydse den hidsigt traἀkerede vej med baby i klapvogn og hoppende treårig i hånden ...
Foto: Produktfoto, PR
Villaerne er delt i to små huse... et med en stor seng, hvorfra man kunne søløve sig direkte i poolen til en afkølende morgendukkert. Det andet hus havde en stue med lille tekøkken og en hyggelig skyggefuld terrasse, hvor vi nød de sene eftermiddage med udsigt til vandet. Hotellets pool lå på en plæne med eksotiske palmer og krogede træer, hvor man kunne nyde solen og havet fra en velplaceret hængekøje.
Foto: Produktfoto, PR
Fiskerestauranten Mook Dee... er et godt bud på et lokalt spisested med plastikstole, neonlys i spandevis og fulde huse. Her valgte du først dine friskfangede fisk fra den lokale fisker og tog dem så med over på restauranten, hvor de blev tilberedt. Det smagte sindssygt godt, og stemningen var i top.
Foto: Produktfoto, PR
Rayavadee luksus på spidsen af Phra Nang-halvøen ved Krabi: Det er ret fedt at ankomme til et hotel med speedbåd. Se hele sceneriet fra vandet, mens du langsomt glider tættere på. På Rayavadee blev vi hentet ude i vandet og kørt de sidste 100 meter i lavvande langs massive farverige klipper direkte ind til en tætbevokset strandbred, hvor hotellet diskret gemte sig.
Foto: Produktfoto, PR
I vores lille toplans hus... blev vi budt velkommen med en delikat anretning af Miang Kana – den karakteristiske smagsoplevelse, hvor sunde ingredienser er krydret med det salte, sure, søde og spicy. Det paddehatteagtige hus lå på et stort område omkranset af klipper og med tre skønne strande, frodig junglevegetation, vandløb med fisk, blomstrende træer, raske tropeegern, dvaske varaner og lianhængende aber. Den bedste strand er hvid og lang med massive klipper på begge sider og særligt god efter kl. 16, hvor de fleste dagsbesøgende ’longtail’-både med horder af strandgæster er draget hjemad igen, og der bliver plads til lokale, rastaer og familier som os, der kunne nyde eftermiddagens behagelige temperatur og senere solnedgangen. Ubestridt smuk var også en anden strand, som vi flere morgener besøgte mellem kl. 07 og 09, hvor den var øde og stille, og hvor vandet var som en drøm.