Personlig stil er mere end bare dit look. Alt, hvad du omgiver dig med – fra beauty til bøger – viser, hvem du er. Og for Gun-Britt Zeller er det et blik for det nyes friskhed kombineret med det gamles eviggyldighed.
Gun-Britt Zeller er 69 år og bor i Hellerup med sin mand, skuespiller Torben Zeller. Gun-Britt er uddannet frisør og åbnede sin egen salon, GunBritt Coiffure, i 1976, som i dag er en af landets mest anerkendte frisørsaloner.
Hun udgav i 2018 bogen ’40 år med hår’ og står endvidere bag produktserierne ’Gun-Britt’ og ’Care by Gun-Britt’. Lige nu er hun aktuel med hårserien ’Gun-Britt’, som er svanemærket samt astma- og allergimærket.
Der er en særlig form for hygge, når man træder ind i Gun-Britt Zellers hjem. Måske fordi der er en god blanding af klassiske danske designmøbler og lækre vintagefund, såsom krukker og franske lysestager. Hjemmet er nemlig præget af, at hun er en samler, og Gun-Britt formår at gøre både det nye og det gamle til sit eget. Ligesom hendes tøjstil. Selv karakteriserer hun den som meget klassisk og enkel, men med et tvist. Og det opsummerer nok også meget godt, hvem Gun-Britt er som person. For hun er nemlig klassisk, men altid med noget ekstra.
Hun træner fem til seks gange om ugen, hun er over den officielle pensionsalder, men arbejder mere, end hun nogensinde har gjort før, og så bruger hun ofte sine weekender i sommerhuset. Hun elsker at lave mad, men kun når hun har overskuddet til at fordybe sig i det.
”Da jeg var 30 år gammel, kunne jeg ikke koge et æg, det er kommet efterfølgende. Jeg begyndte at interessere mig for det, og når jeg har fri, er det en hobby. Jeg bliver meget inspireret af mad; det er nok lidt ligesom hår, jeg ser nogle ting og tænker: ’Det skal jeg prøve af’,” fortæller Gun-Britt Zeller.
Måske er det også derfor, at Gun-Britt en gang om ugen står hjemme i sit eget køkken og forbereder aftensmad til sine kollegaer, alt fra kartoffelmadder til gryderetter – for det skal være hyggeligt, men samtidig emme af god kvalitet.
Gå på opdagelse i Gun-Britts univers lige her:
Foto: Kavian Borhani
Smykker
Smykkerne er fra Trine Tuxen og Figaros Bryllup (i dag Marlene Juhl Jørgensen), mens produkterne er fra en ny lille serie lavet af Gun-Britt, som blev lanceret i december 2019. Olien kan både bruges på kroppen og i håret, og bodywashen kan også bruges som håndsæbe. Den har været to år undervejs, da det var vigtigt for GunBritt, at det hele var økologisk, certificeret og rent.
Foto: Kavian Borhani
Chanel-sandaler
Et af Gun-Britts nyeste køb er Chanel-sandalerne, som hun har købt i den nye butik på Kgs. Nytorv. Lampen er fra Gubi, Gun-Britt er nemlig glad for at mikse klassisk design med vintagefund.
Foto: Kavian Borhani
Blå Olga
Gun-Britt vil nok kalde sig selv for lidt af en samler, hun har i hvert fald samlet på stellet ’Blå Olga’, siden hun var 28 år gammel, og da hendes svigermor levede, fandt hun det på gårde for hende. I dag kan Gun-Britt dække op til 100 mennesker og har både stellet derhjemme og i sommerhuset.
Foto: Kavian Borhani
Yves Saint Laurent couture-kjole
Gun-Britt havde couture-kjolen fra Yves Saint Laurent på til ELLE Style Awards i 2019. Den er købt i Paris i 1977, fordi Gun-Britt var blevet inviteret med til en middag med Caroline (prinsessen af Hannover, red.) i Monaco, efter at have lavet et show i foreningen InterCoiffure. Formanden var personlig frisør for bl.a. Grace Kelly og prinsesse Caroline, og det var via ham, at Gun-Britt blev inviteret til festen. Kjolen har dog været vidt omkring, for Gun-Britt solgte den i 80’erne til en pige, men fortrød det, da hun nogle år senere så den på en udstilling i Paris med sin søn. En tilfældig dag møder hun så den samme pige, og ”vi faldt lidt i snak, og hun spurgte mig, om jeg kunne huske, at hun havde købt kjolen. Så sagde jeg: ’Ja, for resten, hvad med den kjole, bruger du den?’, og hun svarede: ’Næ, den er hjemme hos min mor’. Så spurgte jeg hende, om jeg måtte købe den tilbage – det fik jeg lov til.”
Foto: Kavian Borhani
Træning og Prada-taske
En anden stor passion for Gun-Britt er hendes træning, så fem-seks gange om ugen træner hun enten i Powerhouse eller derhjemme. Prada-tasken er købt for nylig, da hun skal på en tredages vandretur i bjergene på Mallorca, og hun manglede en lille rygsæk. Gun-Britt havde egentlig i længere tid luret på den mere klassiske med to lommer, men faldt pladask for denne og tænkte, at den også kunne bruges til mere daglig brug efter vandreturen.
Foto: Kavian Borhani
Graumann-sæt
Nogle af de mærker, som Gun-Britt køber oftest, er Celine, Balenciaga og (som sættet her) Graumann. For Gun-Britt er nemlig vild med det danske mærke, da det er nemt at mikse med andre ting og gøre til sit eget. Og så synes hun også, at det er vigtigt at støtte de butikker, der er herhjemme, så de ikke bliver glemt.
Foto: Kavian Borhani
Dolce & Gabbana-stiletter
Stiletterne er omkring 15 år gamle og fra Dolce & Gabbana. De har været pakket ned i flere år, men er blevet hevet frem, da Gun-Britt nu synes, at de er aktuelle igen og kan styles lidt mere råt. Bogen under skoene er hendes egen '40 år med hår', skrevet i samarbejde med Elsebeth Mouritzen. Den handler om de sidste fire årtiers hårtrends, alt fra ikoniske klip til supermodellernes look.
Foto: Kavian Borhani
Skogarderobe
Støvletterne er fra Celine, købt i den nyligt lukkede Kassandra på udsalg sidste år. De to år gamle røde stiletter er fra The Row, som Gun-Britt fik sendt hjem fra udlandet, da de endnu ikke var kommet hos Birger Christensen. Gummiskoene er fra Balenciaga og købt på Mallorca, og de højhælede mules er fra Louis Vuitton, købt for 15 år siden i Norge.