Af Kathrine Rahbek Lindholm Stentebjerg - 29/11/2016
Home / Skønhed / Makeup / Skønhedsredaktørens 10 december-favoritter
December står for døren med julefrokoster og andre festlige sammenkomster, hvor det gælder om at pynte sig lidt ekstra. ELLEs Fashion & Beauty Director Anne P. guider dig til 'The Party Season' med alt, hvad du skal bruge for at lyse op i decembermørket.
December banker på festlighedernes dør med alt hvad julemåneden kan byde på af julefrokoster, festlige sammenkomster og ikke mindst nytår.
I denne søde juletid flyver vi fra den ene fest til den anden – for december er måneden, hvor vi får set hinanden, og hvor vi pynter os lidt mere, end vi normalt ville gøre.
ELLEs Fashion & Beauty Director Anne P. har samlet en masse beautyfavoritter til decembers fester og farver, herunder den smukkeste highligter og en stift fra Bobbi Brown, der – i følge Anne P – skulle fungere som et viskelæder til fine linjer og rynker i ansigtet.
Se alle Annes favoritter i galleriet nedenfor.
Foto: Produktfoto
Texturspray
'Instant Texture Mist’, teksturhårspray, Living Proof, 148 ml, 198 kr.
Foto: Produktfoto
Foundation
Denne foundation dækker virkelig smukt, og jeg får utrolig mange komplimenter for min hud, når jeg har den på. ‘Sublimage Le Teint’, foundation, Chanel, 30 ml, 1.100 kr.
Foto: Produktfoto
Viskelæder
Dette er den vildeste tryllestav! En form for cremet pudder smøres på, hvor du har fine linjer og rynker, som så optisk udglattes. Den holder længe nok til en god aften.
‘Instant Confidence Stick’, ansigtsprimer, Bobbi Brown, 330 kr.
Foto: Produktfoto
Bronzer
'Laguna Tiare Bronzer’, solpudder, Nars, 380 kr.
Foto: Produktfoto
Læbestift(er)
Jeg er vild med denne læbestiftpalet fra L’Oréal Paris. Der er virkelig nogle smukke nuancer, og de holder godt.
’Color Riche Lip Palette Rouge Nr. 02’, læbestiftpalet,L´Oréal Paris, 129,95 kr.
Mascara
‘Lash Queen Perfect Blacks’, mascara, Helena Rubinstein, 275 kr.
Foto: Produktfoto
Highlighter
Dette er den smukkeste highlighter, jeg længe har prøvet. Den er diskret, men giver det smukkeste shine. Jeg er stor fan!
’Highlighter In Modern Mercury’, Estée Lauder, 445 kr.
Foto: Produktfoto
Hårlak
Det er virkelig en god og holdbar hårlak, denne fra Shu Uemura. Ikke uden grund er den ofte at finde i de professionelle hårstylisters kit.
‘Styling Sheer Lacquer’, hårlak, Shu Uemura, 300 ml, 310 kr.
Foto: Produktfoto
Ansigtsbehandling
’Glowsignature by Anita Falslund’ er den perfekte start på en vigtig aften, for selvtilliden er i top, når huden bare har den smukkeste glød. Anitafalslund.dk, 825 kr. Psst ... Hun tager ikke umiddelbart imod nye kunder p.t., men hvis du skriver dig på hendes venteliste, kan det være, du er heldig, at hun får en afbestilling.