Personlig stil er mere end bare dit look. Alt, hvad du omgiver dig med – fra beauty til bøger – viser, hvem du er. Og for Marie Jedig inkluderer det skæve detaljer.
Tekst af: Rebecca Laudrup
Marie Jedig kalder selv sin boligstil elektrisk. Hun vælger kun ting med maven og hjertet, og på den måde bliver det til et hjem med masser af kant, farver og finurlige kontraster. Sådan er hendes tøjstil også: legende og konstant i udvikling. Men oprindeligt havde Marie aldrig troet, at hun skulle arbejde med mode, for som barn elskede hun alt, der sprudlede af kreativitet; lige fra musicals til at tegne og danse.
Det var først, da hun flyttede skole i sjette klasse, at hun begyndte at gå op i sit tøj. ”Min mor beskriver det som, at jeg gik fra at gå med to forskellige slags sokker i skolen til lige pludselig at gå utrolig meget op i, hvad jeg havde på. Det var ikke, fordi jeg gik op i dyre mærker dengang, men det handlede om at passe ind i det sociale fællesskab.” Den søgen efter fællesskab prægede stadig Marie i gymnasiet, hvor hun ikke lignede de andre … Og sådan kom hendes blog til verden. ”Jeg manglede et sted at få afløb for mine kreative sider og for at føle, at der var nogen, som havde det ligesom mig – ikke bare personligt, men også stilmæssigt. Jeg følte, at jeg stak meget ud, hvor jeg kom fra, så derfor oprettede jeg en blog, som jeg var dedikeret til, men jeg vidste slet ikke dengang, hvad det kunne føre til.” I dag er hun en af landets vigtigste SoMe-influencers.
Marie skifter ofte ud i garderoben. Hun er god til at sælge sit tøj videre på nettet, så en anden får mere glæde af det. Men som blogger kender hun også alle de rigtige (og måske lidt hemmelige) hjemmesider, hvor man kan købe de helt rigtige designerting. ”Jeg køber næsten kun ting på nettet, og det meste er på en secondhand-side, som minder lidt om Trendsales, den er bare fransk og hedder Vestiaire Collective.
Som blogger får jeg lov til at låne nye ting, sam-tidig med at jeg får sponsoreret en hel del, så mange af de ting, som jeg selv går ud og investerer i, er vintage eller secondhand. På den måde finder jeg luksusting til bedre priser, og så finder jeg noget, som jeg måske ellers ikke ville have fået, fordi det måske er 10 sæsoner siden, at det var på gaden. Da mit job indebærer, at jeg har tøj på, som forhåbentligt inspirerer andre til også at købe det, kan jeg rigtig godt lide, at der er noget, som andre ikke bare lige kan finde med det samme. Der er en jagt i det, som jeg synes er vildt interessant.”
Psst… Tag i kig i galleriet og lad dig inspirere af Marie Jedigs smukke hjem.
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Lampen fra Maison Janson er købt på Lauritz.com. ”Jeg havde kendt til kunst-neren i nogen tid og havde været inde at søge ad nogle omgange for at finde den helt rigtige. Jeg synes, den er så vild, og den tiltrækker opmærksomhed på den helt rigtige måde.” stolen er en ’Bertoia diamant’-gitterstol designet i 1955.
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Favorit-parfumen er fra Byredo, og Marie køber en ny flaske, hver gang hun er i Paris. Hendes veninder synes da også, det er ”hendes duft”. Øreringene er fra Louis Vuitton, og halskæden er fra Figaros Bryllup.
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Den smukke sorte kjole er en vintage er en vintage Dior, som Marie Jedig har købt på VestiareCollective.com. Hun havde den på til ELLE Style Awards 2016.
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Når du spørger Marie Jedig om, hvilken ting i sit klædeskab hun ikke ville skille sig af med, er der flere sager. Men hun har dog én bestemt ting, som altid vil forblive i hendes garderobe: ”Mine dr. Martens skiller jeg mig aldrig af med, de er det ældste køb, jeg har. Jeg købte dem, da jeg var 14 år gammel, og de er et par vintagestøvler fra 1989. Jeg synes, at det er så fedt, at de har den historie, som de har, og så beviser de jo også, at der er nogle ting, som bare ikke går af mode. i den her verden, og især i modebranchen, sker der hele tiden nye ting, og trends fylder en del i mit arbejde, men der-for kan jeg også godt lide, at der alligevel er nogle ting, som er evige holdepunkter.”
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
”Af luksusmærker er jeg kæmpefan af Louis Vuitton, og især efter at Nicolas Ghesquière har overtaget rollen som kreativ direktør. Hver gang de holder et modeshow, er jeg inde at kigge (på nettet, red.), og jeg går virkelig i dybden med alt, hvad der er, og det næste, der kommer – det rammer nemlig lige dét, jeg godt kan lide!” Den lyserøde kjole er fra Louis Vuitton, købt i Lula2ndhand, som er en luksusgenbrugsbutik i København.
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Spejlet fra ettore sottsass har en helt speciel betydning for Marie Jedig. ”Jeg havde ønsket mig det i meget lang tid. derfor be-sluttede jeg mig for at give mig selv spejlet i årsgave for 2016 – som et symbol på alt det, jeg har lavet og opnået det år. Jeg syntes, det var sjovt at købe en ting, som havde noget symbolsk i sig; det at et spejl reflekterer tingene.” Lampen i vindueskarmen er en ’snoopy’ fra Flos.
Foto: Pia Winther Styling: Stine Tidselbak Jakobsen
Marie Jedig sam-ler på modebøger, da de er gode til at give hende inspi-ration, hvis hun er kørt lidt død i det. Cristaseyas ’Testa de Moro’-vase er købt i Wood Wood.