Personlig stil er mere end bare dit look. Alt, hvad du omgiver dig med - fra beauty til bøger - viser, hvem du er. Og for butiksindehaver Barbara Husted Werner inkluderer det velkuraterede og farverige fund - og masser af dem!
Trykt i ELLE November, nr. 111 // Tekst: Maria Frederikke Munch Thorgaard // Foto: Pia Winther // Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
ELLE har besøgt indehaver af Holly Golightly-butikkerne, Barbara Husted Werner, i hendes hjem i Taarbæk, der er præget af Barbaras sans for velkuraterede, farverige og finurlige fund. Se de fine detaljer fra hendes skønne hjem her…
Du ser det med det samme – der er noget at kigge på allevegne i indehaver af holly Golightly-butikerne Barbara ‘Bibi’ husted Werneres hjem. Som en slags skattekiste eller museum kan man gå på opdagelse blandt farverige objekter, kunstværker og andre kuriositeter, men som Bibi selv siger, så er hende sjob også at kuratere en sammensætning af tøj, sko og tasker, og det reflekterer sig i hendes interiørstil. Bibi lægger vægt på, at det, hun omgiver sig med, tilfredsstiller hende visuelt og vækker nogle følelser i hende, og i modsætning til så ange andre har hun intet behov for, at der skal være ro omkring hende – tværtimod trives hun bedst i mylderet af smukke genstande, som hun typisk finder på rejser, loppemarkeder, hos The Apartment, hos helle thygesen eller på nogle af de gallerier, hun hver måned besøger.
Læs også:
Når december banker på døren, har Bibi ekstra travlt, for hun laver pakkekalender til sine tre børn, sit gudbarn og nogle gange til veninderne. Jletræet bliver også fundet og dekoreret allerede i midten af december, og pynten køber hun på Ebay, hos Leif Sigersen eller hos crème de la Crème à la Edgar-opoup-shoppen på tullinsgade i København. Og ja, julepynten er helt lige så finurlig og farverig som alt andet, du finder i Bibis hjem og garderobe.
Kom med indenfor hos Bibi i galleriet herunder…
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Barbara 'Bibi' Husted Werner
41 år, indehaver af Holly Golightly-butikkerne i København. Bor med sin mand og deres tre børn i hus i Taarbæk.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Et lille udsnit, der fint eksemplificerer Bibis hang til farver - sofa i rosa velour af Patricia Urquiola, orange McCollin Bryan-sidebord, lilla Olympia Le Tan 'Alice i Eventyrland'.clutch, flerfarvede armbånd fra Kyoto Tango og puder fra Helle Thygesen.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
På Bibis natbord ligger bøger af Zadie Smith og Tove Ditlevsen. Bordlampen er købt hos Helle Tygesen, mens muslingevæglampen er fundet på Instagramwebshoppin Sentaku.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
De fleste af Bibibs gulvtæpper har hun selv fundet, købt og taget med hjem fra Marokko, og dette Beni Ouarain er ingen undtagelse. Velourballerinaskoene er fra Aquazurra, og 'Little Twin Stars'-tasken er fra Olympia Le Tan - begge fra Bibis egen butik.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Den genanvendelige mistelten er fra Crème de la Crème à la Edgar, og vægskulpturen er af Curtis Jere.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Overalt i hjemmet bæres der præg af Bibis glæde for kunst og farver, ikke mindst på trappen op til overetagen med en salonophængning af hendes skønne fund.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
For Bibi er der ikke forskel på, hvad hun har på til hverdag og fest - heller ikke accessorymæssigt. Kæden med muslinger er fra Prada, den farverige med små perler er en afrikansk antik kæde, bæltet med en gul, rød og lyserød musling er vintage Nina Ricci, mens den lange glasperlekæde er fundet på et loppemarked. Havdyrshårspænderne er fra Lot#29.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Arje Griegst-suppeterrin og -fad ville Bibi elske at sige at hun brugte, men hun tør ikke af frygt for, at de går i styrkker, så de pynter mest. Julekuglerne formet som en skive citrusfrugt og isvaffel er købt hos Astier de Villtte i Paris , og Arne Jacobsens 'AJ bord'-lampe er vintage.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Det er typisk her i den lille stue, at Bibi og hendes familie sidder med venner til drinks inden middagen eller kaffe bagefter. Lænestolene er købt i Syd-amerika, den venetianske lysekrone er fundet hos Fil de Fer, og det store maleri er af Landon Metz.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Den håndbroderede kimono fra 1920´erne har Bibi fundet på et loppemarked i USA, og hun bruger den gerne med en T-shirt og et par bukser. Tapetet på væggen er fra Tapet-Café.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Fordi Bibi godt kan lide at kigge på sit tøj, har hun valgt at have det i et glasskab tegnet af arkitekt Søren Borg. Den multifarvede kjole er fra Peter Pilotto, mens den lyse er fra et nyt mærke hos Holly Golightly, Horror Vacui, der laver håndsyede kjoler af Libertystf inspirert af det allerførste nattøj, der blev lavet til kvinder.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
Lyset og Yves Saint Laurent-makeuppen i keramik er lavet af den danske kunstner Rose Eken, hvis univers Bibi holder meget af. 'Konkylie'-kanderne er af Arje Griegst, keramikkrukken er fra Helle Thygesen, og Edward Hald-glasvasen er fra The Apartment.
Foto: Pia Winther. Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
I juletiden finder du ikke musetrapper og uldnisser hjemme hos Barbara Husted Werner - til gengæld finder du masser af velkurateret og anderlerdes julepynt, der passer fint ind i boligens øvrige interiør. Guirelanden emd julekugler er fundet på et loppemarked, glasskulpturerne er John Kørners 'Problemer' og maleriet er af Toru Kuwakubo.