Alexandra Bernardini fra Nué Group elsker masser af farver, fine sko og personlig kunst. Kom med indenfor i hendes stilige Christianshavner lejlighed lige her...
Tekst: Maria Frederikke Munch // Foto: Pia Winther // Styling: Stine Tidselbak Jacobsen
For Alexandra Bernardini, der er PR-ansvarlig hos Nué Group, er det vigtigt, at hun føler sig tilpas både i sit hjem og det, hun klæder sig i. Det skal være afslappet og gerne med masser af farver.
Så nok er hendes julekjole sort, men til gengæld er der knald på skoene, når Alexandra og den ene af hendes søstre den 24. indtager forældrenes køkken og står for maden, som de gør hvert år.
Faktisk boede familien i Zimbabwe, indtil Alexandra var otte år, og holdt derfor jul der med alt, hvad det indebar af britiske traditioner (Zimbabwe var en britisk koloni, red.) og et anderledes juletræ, der blev sammensat af adskillige træer for at få ét, der var nogenlunde pænt.
I år er Alexandras træ dog ganske traditionelt, og under det drømmer hun om, at der ligger puder fra Tapet-Café, en gryde fra Mauviel eller – hvis hun skulle give sig selv en gave – Proenza Schoulers ’PS1’-taske i grønt ruskind.
Klik dig igennem galleriet og få et blik ind i Alexandras fine hjem!
Psst… klik eller ‘swipe’ dig igennem billederne.
Foto: Pia Winther
Alexandra Bernardini er 25 år og PR-ansvarlig hos modehuset Nué Group. Hun bor i en lejlighed på Christianshavn i København med sin kæreste.
Foto: Pia Winther
Proenza Schouler-T-shirten var den første julegave, Alexandra fik af sin kæreste, og den er i dag – flere år senere – stadig en favorit. Den sorte taske er Marnis ’Trunk’.
Foto: Pia Winther
Farverige puder pynter på Ikea-sofaen. Den grønne er fra The Apartment, og den blå i Liberty-stof er hjemmesyet. Taburetten er designet af hollandske Piet Hein Eek.
Foto: Pia Winther
Årets julefestkjole er sort og fra 3.1 Phillip Lim og skal styles med et par farverige sko – f.eks. disse slingbacks fra Stella McCartney.
Foto: Pia Winther
Julekuglerne er gået i arv gennem generationer i Alexandras familie og pynter fint på fadet, der er fundet på et loppemarked på Fyn. Tændstiksæsken er købt hos Merci i Paris.
Foto: Pia Winther
Alexandra samler på sko – og gerne farverige sko. Det seneste køb er Dries van Noten-skoene med chunky hæl, som Alexandra havde på til sin søsters bryllup. De spidse flade med sten er fra No. 21, de grønne sneakers med cut out er fra Marni, og de blå slingbacks med gennemsigtig effekt er fra No. 21.
Foto: Pia Winther
Alexandra og hendes kæreste er ret kunstinteresserede, men køber udelukkende kunst, fordi det gør dem glade - ikke som investering. Mathias Malling Mortensen-papirklippet er det seneste, Alexandra har købt.
Foto: Pia Winther
Lindholdt studios ’Petite Machine’-lampe har Alexandra fået i fødselsdagsgave af sin kæreste. Neglelakkerne fra Essie og Nailstation er Alexandras favoritter - hun går helst med rød lak.
Foto: Pia Winther
Et rigtigt hjem indeholder ifølge Alexandra bøger, og selv om lejligheden er relativt lille, er der alligevel prioriteret plads til flere bogreoler. Maleriet er et arvestykke, og guldsandalerne er fra Givenchy.
Foto: Pia Winther
Spisestuen ligger i forlængelse af køkkenet, og det er derfor her, Alexandra, hendes kæreste og deres gæster mest opholder sig. Spisebordet er hjemmebygget af gulvbrædder fra Genbyg, og spisebordslampen er PH’s ’Divan 2’-lampe.
Foto: Pia Winther
De røde sandaler fra Proenza schouler var Alexandra heldig at finde på udsalg hos Holly Golightly. Den blå bænk har hun købt af Anne-Dorthe Larsen, der er indehaver af Nué Group.
Foto: Pia Winther
På ’Metro’-reolen i spisestuen står alt Alexandras service samlet. Der er kun enkelte ens ting i porcelænssamlingen, der bliver købt på loppemarkeder og rejser, i Illums Bolighus og hos Beau Marché.