I et af de velkendte huse i Kartoffelrækkerne i København har billedkunstner Cathrine Raben Davidsen sammen med sin familie skabt en farverig oase fuld af sin egen og sine kollegers kunst, smukke farvesammensætninger og en stemning, der byder indenfor med åbne arme.
Her bor
Billedkunstner Cathrine Raben Davidsen med sin mand, Jens, der er øjenlæge, og datteren Ingrid. Cathrine er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi og har før det studeret på kunstakademier i Italien og Holland. Hun har udstillet bredt i Danmark og udlandet, heriblandt også skabt omfattende kommissioner, og hendes arbejde er repræsenteret i adskillige museumssamlinger og institutioner. Hun er hædret med talrige priser og legater, og i 2015 blev hun udnævnt til ridder af Dannebrog af Hendes Majestæt Dronning Margrethe. Familien bor i Kartoffelrækkerne i et byhus på 145 m2 i Østervoldkvarteret i København, som består af 480 huse, som oprindeligt var bygget til arbejdere mellem 1873 og 1889.

Som helt unge gik Cathrine Raben Davidsen og hendes mand, Jens, ofte tur ved Søerne og i Kartoffelrækkerne og drømte om at komme til at bo netop her. Cathrine er født og opvokset i Indre By, så det var vigtigt for hende stadig at føle, at de boede i byen, mens en lille have og den unikke landsbystemning i området tiltalte dem meget.
“Vi har boet i vores hus i Kartoffelrækkerne i næsten 20 år. Det har været et fantastisk sted for vores to børn at vokse op. Det er som at bo i en lille landsby, hvor alle kender hinanden, og det føles meget trygt. Ofte opstår der spontane middage på gaden eller fredagshygge, og det hele er meget uforpligtende. Hvis man ikke lige orker mange mennesker, går man bare ind og lukker sin dør,” fortæller Cathrine.

Efter at have set på et par huse i Rækkerne føltes netop huset her som det perfekte for dem.
“Det er den allerførste række, der blev bygget. Vi har Bordings Friskole i baghaven, så ulig de andre rækker, som ligger meget tæt, er her masser af lys og afstand til de andre bygninger, så faktisk ingen kan kigge ind i baghaven,” siger Cathrine.
Huset trængte mildt sagt til fornyelse, da parret overtog det, og de lavede om på stort set alt. Pengene var små, så med hjælp fra familie og venner blev huset renoveret ved primært egen kraft. Kælderen blev desuden gravet ud til fuld højde, og der blev lagt ølandssten og etableret varme i gulvet. Siden er der lavet nyt bad og for et par år siden også nyt køkken.

Køkkenet blev renoveret for et par år siden med nye elementer skabt af Rømer Harbo og fliser fra File Under Pop. Den lille bakke med motiv af Mamma Andersson er fra Svenskt Tenn, og den lille glasskål er fra Helle Mardahl. Tekanden har Cathrine selv skabt, mens armaturerne er fra Vola.

Det er ikke svært at se, at det er en familie med kreativt blod i årerne, der her har slået rødder i Rækkerne. Overalt mødes øjet af smukke farvesammensætninger, fund fra rejser, kalejdoskopiske tekstiler og kunst af parrets venner og værker skabt af Cathrine selv.
“Vi falder nok ikke ind under en særlig stil, og det er heller ikke noget, vi forsøger at ramme. Vi har få, men gode ting og masser af organiske former og farver. Vi har en masse af min egen keramik, lamper, krukker og små sideborde, som vi ofte skifter ud,” siger Cathrine.

En stor, vinrød vintagestol skaber et hyggeligt helle i spisestuen, der også er indrettet med en skænk af Rune Bruun Johansen. Lampen er vintage Murano, mens såvel den lille skulptur som værket bagved er af Claire Gavronsky. Det lille fosterværk er af Nikoline Liv Andersen, og askebægeret med stofcigaretter er fra Creme de la Creme a la Helle.

Overalt i hjemmet findes små fortællinger i form af kunst og fund fra hele verden. Masken er købt på en rejse til Sydafrika, mens de to værker er henholdsvis en collage af Rebecca Szeto og en akvarel af Gerda Wegener.

Cathrines ‘True Blue Triangle Table Lamp’ sammen med en lågkrukke, også eget værk, og en skulptur af Klara Kristalova.
Også både andre danske og udenlandske kunstneres værker pryder fladerne.
“Stort set alle de værker, vi har, er af kunstnere, vi kender personligt, og så er jeg jo så heldig, at jeg ofte kan bytte med mine egne værker. Mit yndlingsværk er min 50-års fødselsdagsgave fra min mand: et litografi af den amerikanske kunstner Kiki Smith. Derudover har vi værker af blandt andre Mamma Andersson, Klara Kristalova, Jockum Nordström, David Shrigley, David Noonan, min mentor Claire Gavronsky, Gertrud Hals, Alexander Tovborg, Astrid Kruse Jensen, Ebbe Stub, Nikoline Liv Andersen og Tal R,” fortæller Cathrine.

Et lille rodnet-værk af Nikoline Liv Andersen.
Personlighed er vigtigt, siger hun.
“Og fordi vi jo ikke har så meget plads, er vi nødt til at overveje nøje, hvad vi bringer ind her. Alting skal have en funktion, om muligt.”
Farver er definerende for indretningen, og selvom der er mange nuancer, føles det hverken overvældende eller for meget, men, præcis som i Cathrines kunst, nøje doseret.

Smukke farvesammensætninger springer i øjnene på de hvidmalede vægge. Her er det grønne nuancer i to værker af Jockum Nordström, der møder Cathrines rosa lampe og bord.

Smukke farvekombinationer med en stofcollage af David Noonan og et maleri i blå nuancer af Alexander Tovborg.
“Jeg er jo billedkunstner og elsker farver. Jeg tror ikke, vi har noget, der er gråt eller sort herhjemme. Farver gør os glade.”
Farverne er suppleret af ikoniske, klassiske møbler ofte i mørkt træ, som skaber en elegant sammensætning mod de mættede toner.
“Finn Juhl er en favorit hjemme hos os – bl.a. vores spisebord, ‘Judasbordet’ med nedfældede plaketter i sølv, ‘Poetsofaen’ og sofabordet ‘Sommerfuglen’. Vi er også glade for vores Verner Panton-stole, møbler af Rune Bruun Johansen samt vintagemøbler, som vi har fået ombetrukket,” siger Cathrine.

Finn Juhl er en stor favorit, og ‘Judasbordet’ står smukt i spisestuen, der ligger i åben forlængelse af køkkenet. Stolene er Verner Pantons ‘Tulip Chairs’, og såvel hvid krukke som ‘Tripod’-bord og ‘Triangle Rose Lamp’ er Cathrines egne værker. Værket på væggen er af svenske Mamma Andersson.
For hende er det allervigtigste i hjemmet, at det føles hyggeligt og indbydende. Og hun tvivler ikke, når hun svarer på, hvornår hun føler sig mest hjemme:
“Når alle i vores familie er samlet her, og vi spiser en god middag, eller når vi har venner på besøg.”

De forholdsvis få kvadratmeter på hver etage er ualmindelig godt udnyttet – her i et lille stuehjørne i køkkenet med en ‘Poetsofa’ og et ‘Sommerfuglen’-bord af Finn Juhl. ‘True Blue Triangle Table Lamp’ og ‘Orbis Table’ har Cathrine selv skabt, mens skulpturen i vinduet er af Klara Kristalova. Tæppet på gulvet er fra Marrakesh, og vasen er af Helle Mardahl. Det lille værk på væggen er af Tal R.