Sundhed

Sundhed er dit eget ansvar

- 08/04/2009

De største barrierer for at leve sundt er stress og fristelser

Vi danskere ved godt, hvad der er sundt og usundt. Det bekræfter tænketanken Huset Mandag Morgen med en ny stor undersøgelse, der viser, at de største barrierer for at leve sundt er stress og fristelser. Vi har med andre ord ikke overskud til at leve så sundt, som vi gerne vil.

Men hvordan kan det være, når sundhed konstant er i fokus i dag?
Vi lever i et samfund, hvor det er lettere at leve usundt end sundt. En tur i det lokale supermarked giver en indikation af, hvor galt det står til. Discountkød, søde morgenmadsprodukter og usunde snacks tilbydes i store mængder til få penge. Kvalitetsprodukter og sundhed gemmes væk – og når man endelig køber en bakke økologiske kiwier til en mindre formue, hvorfor er de fire nederste så mugne? I vores stressede og stillesiddende job, hvor kaffe og kanelsnegle kvæler trivialiteten, kan det være svært at få tid til motion. Og lige inden vi dratter omkuld om aftenen, har vi helt sikkert fortjent noget sødt … Men lige meget hvor mange pølsehorn du får i hovedet, når du træder ind i 7-Eleven, så er og bliver din sundhed dit eget ansvar.

Hvad skal der til for at komme ud af den usunde spiral?
For mig handler det om prioritering. Og her er mine tre råd til en sundere hverdag: Forkæl dig selv med sundhed i hverdagen. Fedt og sukker øger fornemmelsen af stress og træthed – og giver lyst til flere snacks og søde sager. Så prioriter din yndlingssynd, og gem den til weekenden. Bevæg dig – hver dag. Det behøver ikke foregå i et overfyldt fitnesscenter. Al fysisk aktivitet giver overskud – og mulighed for mere forkælelse … Sov mere, og arbejd mindre. Otte timer af hver er perfekt til at holde hovedet klart. Undersøgelsen viser også, at vi gerne vil have hjælp til at foretage sunde valg. Tænk, hvis f.eks. detailhandlen fjernede de usunde fristelser til få penge og fik fyldt grøntafdelingen med sæsonens knasende sprøde frugter og grøntsager. Og virksomheder indførte sunde, velsmagende frokostordninger og måske endda tid til motion. Det ville gøre det noget lettere at leve lidt sundere. Hvem ønsker ikke det?