‘Less is more’ er beauty-mantraet for influencer og model Laila Hasanovic. Men når man kigger nærmere i skønhedsrutinen, finder man alt fra k-beauty og ‘heatless curls’ til den perfekte læbekombination. Kig med her.
Blå bog
Laila Hasanovic, 24 år. Influencer og model med mere end 400.000 følgere på Instagram. Bor i København K med sin hund, Snoopy.
Hvordan ser din daglige skønhedsrutine ud?
For mig gælder princippet “less is more”. Jeg kan bedst lide at holde min hudplejerutine enkel og bruge de samme få produkter både morgen og aften. Jeg starter altid med at påføre Ma:nyosrenseolie og bruger min gua sha fra La Mer i et par minutter for at få gang i blodcirkulationen og løsne spændinger. Derefter bruger jeg SkinCeuticals ’C E Ferulic Serum’ og en fugtgivende creme, gerne La Mers ’The Moisturizing Soft Creme’. Til sidst afslutter jeg altid med en SPF fra Beauty Of Joseon til ansigtet – uanset om solen skinner eller ej.
Om aftenen starter jeg altid med at rense huden med et par vatrondeller med micellar water fra Matas, så alt snavs og makeup fra dagen bliver fjernet. Derefter bruger jeg den samme olie som om morgenen for at rense huden helt i dybden. Jeg afslutter med ’Rejuvenating Nigh Cream’ fra La Mer og en vippe-serum fra Nouveau Lashes. Hvis jeg har været ude at rejse, giver jeg huden lidt ekstra kærlighed med en fugtmaske – det gør virkelig en forskel. Jeg bruger altid ’Bio Collagen Real Deep Mask’ fra Biodance og sover med den henover natten.
En del af Lailas daglige skønhedsrutine samlet. Det billigste produkt, hun bruger, som hun elsker, er ‘Micellar water’ fra Matas, som fjerne både makeup og snavs. Yndlingsparfumen er fra Dolce & Gabbana.
Hudpleje eller makeup?
For mig er der virkelig ikke noget bedre end følelsen af en frisk, glowy og ren hud. Det giver bare en helt særlig selvtillid.
Hvor springer du over?
Jeg springer ofte mascaraen over, da jeg foretrækker at få lavet en lash lift-behandling i stedet. Jeg får dem lavet hos ChristinaXlashes.
Hvor springer du aldrig over?
SPF! Takket være min mor, der aldrig lod mig glemme, hvor vigtigt det er at beskytte sin hud mod solen. Nu er solcremen helt klart altid en del af min morgenrutine.
Laila og hunden Snoopy.
Hvad gør du med dit hår?
Min regel nummer ét er at undgå varme på håret! Medmindre jeg skal til et event eller en fotoskydning, og så sørger jeg altid for at bruge masser af varmebeskyttelse. Jeg er kæmpe fan af ‘heatless curls’ – mit hår er heldigvis ret medgørligt og tager virkelig godt imod dem, så jeg kan få fine bølger helt uden varme. Måden, der fungerer bedst for mit hår, er at føntørre det ca. 90 % tørt. Derefter kommer jeg lidt hårolie i spidserne – jeg bruger Kérastase ’Elixir Ultime Oil’. Så deler jeg håret op i to sektioner, vikler det rundt og sætter det fast med en silkeblød elastik, så det holder uden at slide på spidserne. Jeg sover altid med dem i, selvom det ikke er den mest behagelige følelse, men det er helt klart det værd, når man vågner op med det fineste bølgede og voluminøse hår. Det gør jeg ca. 1-2 gange om måneden. Ellers lader jeg bare mit hår være naturligt til hverdagen.
Hvordan ser din makeuprutine ud til daglig? Og når du skal ud?Ligesom med min hudplejerutine, holder jeg også min hverdagsmakeup ret simpel. Faktisk afhænger det meget af, hvilken sæson vi er i. Hen over sommeren bruger jeg næsten ingen makeup – måske bare lidt blush og lipgloss, fordi jeg synes, en sommerglød giver det fineste, naturlige look.
Når Laila skal ud, kan hun godt lide at give makeuppen lidt ekstra. Og det vigtigste step: Charlotte Tilburys ’Airbrush Setting Spray’.
Om vinteren går jeg derimod altid efter lidt mere dækning. Jeg bruger Armani Beauty ’Luminous Silk Foundation’ og den matchende concealer – de fungerer virkelig godt sammen, giver en naturlig finish og er supernemme at påføre. Jeg tilføjer også lidt bronzer, lige nu ’Match Stix Contour’ fra Fenty, men den skifter jeg faktisk ret tit ud – jeg elsker at eksperimentere med forskellige bronzere. Derudover bruger jeg altid blush for at få lidt liv i ansigtet i de kolde måneder. Lige nu er min favorit ’Glow Play Blush’ fra MAC i farven Grand.
Til en ‘night out’ tilføjer jeg bare liiidt ekstra til min normale makeuprutine, men det vigtigste for mig, og noget jeg aldrig springer over, er primer og setting spray! Det er nøglen til, at makeuppen holder hele aftenen og natten. Jeg kan varmt anbefale ’Vitamin Enriched Face Base’ fra Bobbi Brown – den fungerer både som en fantastisk primer og en virkelig god ansigtscreme. Til sidst afslutter jeg altid med Charlotte Tilbury ’Airbrush Setting Spray’ – den er et must!
Hvad har du mest af?
’Eye Tints’ fra Armani Beauty. Det er en flydende øjenskygge, som er både nem og hurtig at påføre – perfekt til mig, som ikke er særligt god med øjenskygge. Jeg har dem næsten i alle farver! Farven, jeg bruger mest hedder 22M, den er virkelig god til at fremhæve mine øjne med et naturligt look.
Den er en flydende øjenskygge, ’Eye Tints’ fra Armani Beauty, er det produkt, Laila har flest af. De er nemme at påføre og giver et naturligt look, synes hun. Hendes favorit er 22M.
Hvad er din nyeste tilføjelse?
Laura Merciers ‘Loose Setting Powder’. Jeg var til et shoot i sidste uge, hvor makeupartisten påførte den på mig, og jeg oplevede, at den gjorde min hud utroligt ensartet. Så selvfølgelig måtte jeg straks have fingrene i den selv.
Hvad er det mest prisvenlige produkt, du bruger?
’Micellar Water’ fra Matas. Supermild og nem at fjerne makeup med.
Hver aften bruger Laila ’Rejuvenating Nigh Cream’ fra La Mer.
Hvad er det dyreste produkt, du bruger?
’Rejuvenating Night Cream’ fra La Mer.
Hvad har du altid med i tasken?
En lipliner og lipgloss. Min foretrukne læbekombination består af ’Foxy Brown Lip Liner’ fra Charlotte Tilbury med ’Crème Brûlée Lip Treatment’ fra Ole Henriksen. Jeg er vild med de lidt mørkere toner til læberne.
Læbepomade, parfume og concealer er fast inventar i Lailas taske. Det hjælper hende med at holde sit look friskt selv på lange dage.
Hvad har du altid med på job?
Læbepomade, parfume og concealer, never without! Jeg har altid ’Eight Hour’ læbepomaden fra Elizabeth Arden med mig – især i de kolde vintermåneder. Min yndlingsduft er ‘Light Blue’ fra Dolce & Gabbana, som er den perfekte duft til hverdagen. Derudover har jeg altid en concealer i tasken. Min nuværende favorit er ’Luminous Silk Concealer’ fra Armani Beauty. Hvis der er ét produkt, jeg udskifter oftest i min makeuptaske, er det faktisk concealeren. Disse tre produkter redder mig altid – særligt på lange dage.
Får du nogle behandlinger?
Jeg får jævnligt laserbehandlinger til hårfjerning. Det er virkelig en kæmpe tidsbesparelse.
I sidste måned prøvede jeg desuden for første gang en Fraxel-ansigtsbehandling hos Klinik N’age. Behandlingen arbejder i de dybere hudlag og hjælper med at forny huden indefra, så den bliver både glattere og mere ensartet. Jeg fik virkelig flot glød! Det er helt klart en behandling, jeg kommer til at gentage.
Tager du tilskud eller vitaminer?
Nej, det gør jeg faktisk ikke – men det burde jeg bestemt begynde på. I stedet er jeg meget opmærksom på min kost og fokuserer på at få tilstrækkeligt med protein hver dag.
Har du et beautyhack?
Uhh, jeg har mange beautyhacks! Lige nu bruger jeg mest et trick med setting powder på læberne inden lipliner, det får farven til at holde meget længere! Et andet hack, jeg elsker, er at bruge en ansigts-selvbruner sammen med en eyelinerbørste til at definere læbekanten. Jeg lader det tørre i cirka 10 minutter, og resultatet holder i flere dage. Jeg er helt vild med den varme, let solkyssede farve, det giver læberne.
Er der et særligt produkt, du er ekstra glad for lige for tiden?
Jeg har gennem de seneste 2-3 år arbejdet med et specifikt produkt, som jeg har haft stor interesse i og eksperimenteret en del med. Den proces har samtidig været en del af udviklingen af mit eget brand indenfor netop dette produktområde. Jeg ser meget frem til at kunne dele mere om projektet snart, da det er noget, jeg har investeret både ressourcer og tid i. Det har været en spændende og lærerig rejse, og jeg glæder mig til snart at se det blive realiseret! Stay updated …