Key makeupartist Sine Ginsborg: 5 uundværlige beautyprodukter
Af Emilie Bech Zerlang - 16/08/2017
Home / Skønhed / Key makeupartist Sine Ginsborg: 5 uundværlige beautyprodukter
Key makeupartist for L'Oréal Paris Sine Ginsborg var kvinden bag flere af de smukke beautylooks, som var at spotte under den netop overståede modeuge i København. Vi tog en snak med Sine om uundværlige beautyprodukter, som hun ikke kan undvære under modeugen...
Sine Ginsborg, der for anden gang vandt titlen som årets makeupartist til ELLE Style Awards 2017, var en af de kvinder, der havde særligt travlt under modeugen.
Som Key Makeupartist for L’Oréal Paris var hun blandt andet ansvarlig på de fine beautylooks som vi så til By Malene Birgers SS18-show – så hvem bedre at spørge til råds, når det gælder uundværlige beautyprodukter, der altid kan redde et look?
For selvom det ikke er modeuge længere, er sådanne tips altid gode at have i baghånden – og når det gælder en dobbelt ELLE Style Awards-vinder i kategorien ‘Bedste Makeupartist’ bliver det næppe bedre.
Vi spurgte hende derfor ind til, hvilke fem produkter, hun kke kan komme igennem en travl modeuge uden – se dem alle og få forklaringen i galleriet nedenfor!
Lip linerLip liner er tit lidt overset, men for mig er de uundværlige. Jeg bruger dem nemlig ikke kun til at tegne læberne op, men også til at fylde dem ud i stedet for læbestift og som farveaccent på kinder og øjne. De nye Infallible Lip Liners er bløde at arbejde med men har samtidig en lang holdbarhed og en sprød farveintensitet.
BrynBrow Artist Plumper er min absolutte brynfavorit – ikke bare på modellerne men også til mig selv. Jeg bruger den hver dag. Den kan ændre et look fra yndigt til stærkt, fra casual til cool.
RensDet kan ikke siges nok: basen for en flot makeup er en ren hud. Fordi vi ofte har travlt med at få de modeller klar, der kommer fra et show til det næste, er det vigtigt med en nem renserutine. Her er Micellar Water genialt, fordi det er en nænsom men effektiv måde at rense huden på – og den kræver ikke vand.
MascaraIntet look uden mascara – og min absolutte favorit er Volume Million Lashes So Couture fra L’Oréal Paris, der skaber super definerede vipper, som du kan bygge op med volumen uden at den klistrer eller klumper.
HudDet kan være svært at finde den foundation, der rammer din hudtoner, dækker det du vil skjule og stadig lader din hud ånde og lyse. Jeg er vild med True Match Foundation fra L’Oréal Paris, der fås i 16 forskellige nuancer, dækker smukt uden at udtørre eller gøre huden for mat.