Bolig

Kom med indenfor, når ELLEs commercial director, Rasmus Sandberg Sloth, viser sin bolig ved Marmorkirken frem

- 11/12/2025

En spytklat fra Marmorkirken i Frederiksstaden i Indre København bor commercial director på dansk ELLE Rasmus Sandberg Sloth. Han faldt for placeringen, der bosætter ham lige midt i historien, og har her skabt et hjem med en rolig base, der giver kunst, objekter og blomster lov til at sætte prikken over det personlige i.

Blå bog

Rasmus Sandberg Sloth. Commercial director på dansk ELLE. Uddannet i international business på CBS og har i en længere årrække boet og arbejdet i Melbourne i Australien. Hjemmet er en ejerlejlighed på 90 m2 i Frederiksstaden tæt på Marmorkirken i Indre København.

Oven på godt og vel otte år i Melbourne i Australien – og en skilsmisse fra den mand, han boede der sammen med – vendte commercial director på dansk ELLE Rasmus Sandberg Sloth i 2021 tilbage til København. Byen, han som helt ung havde studeret i, skulle nu igen være hjem, og Rasmus skulle finde sine egne ben oven på et afsluttet ægteskab. “Jeg føler, jeg forlod København som ung og kom tilbage som en voksen mand. Da jeg boede her første gang, troede jeg, at det hele var ét København – også ydre Nørrebro og CBS, hvor jeg studerede – men da jeg vendte hjem igen, så jeg byen med helt nye og mere nuancerede øjne,” fortæller han.

I første omgang slog han sig ned i en lejlighed i Sluseholmen i Københavns Sydhavnskvarter, fordi livet derude – roen, omringet af vand, både og med mulighed for at bade – mindede ham om det hjem, han i mange år havde kendt i Australien. “Jeg følte mig dejlig isoleret derude – også fordi det var under corona,” siger han, men efter to år kriblede det atter i ham for at finde en ny base.

Foto: Kavian Borhani

Et kig gennem hele lejligheden. Stolen i forgrunden er af Natalie Körner. Marmorværket, af Casper Braat, forestiller en Loewe Puzzle-taske, og Rasmus Sandberg Sloth købte det, fordi han har tasken i ruskind og syntes, det var morsomt. Det blå pool drop-værk på gulvet er af Nina Nørgaard.

Foto: Kavian Borhani

I modsatte ende af den indbyggede sofa står en lampe i papir fra Ingo Maurer. Sidebordet er fra Frama, mens den store, grønne bronze krukke er antik og stammer fra det kinesiske Tangdynasti.

Foto: Kavian Borhani

Stuen er yndlingsrummet i Rasmus Sandberg Sloths lejlighed. Han kan godt lide den kuvertfølelse, det relativt lille rum giver. Sofabordet er et værk af Sabine Marcelis fra Etage Projects.

 

Han så første gang lejligheden i Frederiksstaden i 2023 og faldt ironisk nok for den, da han var på vej ud. “Jeg blev virkelig tændt på lejligheden, da jeg på vej ud fra fremvisningen nærmest vadede direkte ind i Marmorkirken. Wow, tænk, at man kan få lov til at bo lige her,” tænkte han og underskrev købskontrakten.

Foto: Kavian Borhani

Køkkenet fra Poggenpohl var i lejligheden, da Rasmus Sandberg Sloth overtog den. Han har selv fået lavet de indbyggede hylder, der samler og udstiller vaser fra Alexander Kirkeby og Lalique, porcelæn og glas fra Frama og dåsekunst af Rose Eken.

Foto: Kavian Borhani

På badeværelset er der monokrom mikrocement i samme tone som resten af lejligheden. Spejlet er skabt af kunstner Josephine Andrédottir, håndklæderne er fra Tekla, mens skamlen såvel som sæberne er Frama. Skulpturen på øverste hylde er af Pettersen & Hein.

Det er netop placeringen, der betyder noget helt særligt for Rasmus Sandberg Sloth, der holder af at bo midt i historien og bogstavelig talt at gå aftenture igennem den. “Jeg nyder at kunne stå nærmest helt alene ved rytterstatuen af Frederik 5. på Amalienborg Slotsplads med garderne en hverdagsaften. Det føles nærmest lidt ulovligt og som noget, man ikke burde gøre,” fortæller han og fortsætter: “Om morgenen kan jeg godt lide at gå en tur ned i Kongens Have og sige hej til Caroline Amalie, der står nede i rosenhaven. Det er min form for Pokémon Go at gå en tur igennem kongerækken i byen,” siger Rasmus Sandberg Sloth, der er opvokset på Fyn.

Foto: Kavian Borhani

Sengegavl fra Dialekt, sengetøj fra Tekla, spejl fra Frama, skammel fra Jacob Egeberg. Hele lejligheden er malet med File Under Pops ‘Castle Made of Sand’.

Foto: Kavian Borhani

Natbordet i terazzo har Rasmus Sandberg Sloth selv lavet. Lampen er af Arne Jacobsen. På bordet ligger bogen 'Danske dronninger', som han – meget apropos glæden ved lejlighedens placering – nyder at læse.

Lejligheden var i god stand, da han overtog den, og med få, relativt nemme greb har han opgraderet den. Alle vægge, karme, paneler og lofter er blevet malet i File Under Pops ‘Castle Made of Sand’, Dinesen-gulvene, der allerede lå der, er blevet slebet og behandlet, og i soveværelset valgte Rasmus lyse gardiner i hør fra Durup. Han kan godt lide, at basen er stabil og rolig, og derefter at fylde på med mere spraglet kunst, tekstiler og objekter i forskellige materialer.

Foto: Kavian Borhani

En dejlig læsekrog med Wassily-stol i kanvas, glassidebord og lampe fra Frama, hjemmelavet skammel, sandstensskulptur af Ole Mynster Herold og værk på væggen af Inka Bell.

Foto: Kavian Borhani
Foto: Kavian Borhani

Bag sengen har Rasmus Sandberg Sloth lavet indbygget garderobe. Loafers fra Loewe og jeans fra Jacquemus. Parfumesamlingen tæller Le Labo, Byredo og D.S. & Durga

Rasmus Sandberg Sloth køber med maven. I sin tidligere lejlighed boede han en hel vinter uden lys, fordi han ikke kunne finde de rette lamper. “Når jeg ser noget, jeg kan lide, kan jeg mærke det med det samme. Det gør sig især gældende, når det kommer til kunst. Jeg køber ikke med henblik på, at noget skal hænge et særligt sted eller have en særlig farve. Jeg køber, når jeg falder for noget, uanset hvad det er, og så tager jeg den derfra. Det er også det gode ved, at det er en rigtig egoist lejlighed,” siger han.

Foto: Kavian Borhani

Værk af Morten Plesner fra Bricks Gallery lavet ud af en brændt kageæske.

Foto: Kavian Borhani

Spisebordet er hjemmets midtpunkt og ofte badet i lys fra altanen. Spisebord, stole og stålskammel er fra Frama. Vasen er fra Louise Roe, mens værkerne på væggen bager af henholdsvis Theis Wendt (tv.) og Rose Eken (th.).

Læs ogå

Kom med indenfor i arkitekterne Alexander Ottenstein og Mathias Mentzes hjem på Christianshavn