Efter Tom Fords show under New York Fashion Week, har modehuset offentliggjort en række små videoklip på Instagram lavet i samarbejde med den australske Instagram-komiker Celeste Barber. Modemanden har fået humor, og vi ELLEsker det!
Tom Ford er en seriøst business mand, der skaber rene og smukke linjer og i øvrigt klæder nogle af verdens mest rige og berømte mennesker på. Hans univers er sexet og til tider en smule selvhøjtideligt, men nu har den 57-årige amerikanske modedesigner indgået et atypisk samarbejde.
Når store modehuse indgår samarbejder, så er det ofte med andre kendte brands, eller med store topmodeller. Denne gang har Tom Ford dog tænkt ud af boksen. Han har nemlig indgået samarbejde med den australske komiker Celeste Barber, og som Barber selv formulerer det: “Tom Ford called and I f*****g answered“.
We would too, Celeste!
Den australske Barber er kendt for at imitere billeder af modeller, kampagnebilleder fra modehuse og SoMe-posts fra de allerstørste kendisser under #celestechallengeaccepted på Instagram. Celeste er dronningen af selvironi, og hendes 4,7 millioner følgere er garanteret et godt grin, hver gang Celeste poster.
Tom Ford S/S-2019 showet løb af stablen den 5. september 2018 og allerede dagen efter, den 6. september 2018, teasede Celeste for samarbejdet med Tom Ford. Det gjorde hun på, som altid, humoristisk vis, via denne Instagram-video:
Vis dette opslag på InstagramEt opslag delt af Celeste Barber (@celestebarber) den
5. Sep, 2018 kl. 7.33 PDT
Mere end 1,5 millioner mennesker likede instinktivt, og kommentarfeltet boblede over med kommentarer, som proklamerede deres begejstring for samarbejdet.
Den 12. september 2018 afslørede både Celeste Barber og Tom Ford så de endelige videoer, der er kommet ud af samarbejdet på hver deres Instagram-profiler.
Tom Ford viser et sjældent glimt af selvironi, og Celeste er, som altid, med på den værste. Ublufærdig som hun er, poserer australieren i badedragter, ligesom hun bliver klemt ned i bittesmå body suits og nederdele. Tom Ford styler, og det er intet mindre end genialt.
Vis dette opslag på InstagramEt opslag delt af Celeste Barber (@celestebarber) den
12. Sep, 2018 kl. 10.01 PDT
Modebranchen lader sig – heldigvis – aldrig provokere af Celestes indspark. Tvært imod. Australsk Vogue har for længst omfavnet sin landskvinde, og magasinet har interviewet Celeste i forbindelse med hendes optræden i deres oktober 2018-udgave, der får navnet “Challenge Accepted! by Celeste Barber”.
Her falder snakken også på Celestes nye BFF, Tom Ford, og komikeren afslører en sjov og lidt kikset mode-upser: ”Ved I hvad, jeg kom til at kalde det en parade. Jeg sagde til ham (Tom Ford. red.) til din mode-parade, og så sagde han ’det er ikke en parade, det er et show’”.
Celeste var ikke at finde på Tom Fors S/S-2019 catwalk, men vi er glade for at se, at hun alligevel fik lige træning sammen med Fords hær af modeller:
Vis dette opslag på InstagramEt opslag delt af Celeste Barber (@celestebarber) den
12. Sep, 2018 kl. 10.03 PDT
Modeparade eller ej – Celeste Barber er en skøn, humoristisk og afslappet tilføjelse til modebranchens kindkys og champagneglas. Australsk Vogue spurgte da også Celeste, hvad hun ville gøre, når Donatella Versace ringer og tigger om en kampagne. Og Celeste skuffer aldrig med sine sjove svar: ”Jeg vil ringe til Tom og spørge om han er ok med det. Alt går igennem Tom nu”.
Hvorvidt Versace ringer, ved vi ikke endnu. Vi hverken håber eller tror dog, at vi har set det sidste til Celeste.
