Shopping

Ugens udvalgte med Josephine Aarkrogh

- 10/06/2022

Hver uge har vi kurateret en liste med ting, vi gerne vil købe, spise, se og opleve lige nu. I denne uge er det ELLEs Creative Director Josephine Aarkrogh, der blandt andet drømmer en middagsinvitation så hun kan få sine nye sko på, en (alkoholfri) drink og et smut til Ibiza.

1

Et par dansesko

Eller måske nærmere middags-sko? Mine nye høje hæle venter bare på, at jeg bliver inviteret ud …

Sandaler, The Attico, 3.870 kr.

2

Skål!

Jeg er gravid, og jeg må indrømme, at jeg savner et glas vin indimellem. Heldigvis har jeg hørt godt om Muri Drinks, som jeg straks vil afprøve.

Muri-drinks.com

3

Nanushka på Ibiza

Det cool mærke Nanushka er ’poppet op’ på Ibiza med en sommerresidens i strandhuset El Silencio. Udover en pop-up butik med særlige Nanushka-sommervarer, er poolområdet pyntet med puder lavet særligt til anledningen, og så laver de alt fra solnedgangs-drinks til vandreture indtil 18. august.

Læs ogå

10 bæredygtige badetøjsbrands, du skal kende

4

Cargo-cool

Jeg har været på jagt efter et par cargo-bukser et stykke tid og har endelig fundet disse fra Ganni, der med elastik i taljen også er til at vokse i.

Bukser, Ganni, 1.699 kr.

Sommercravings

… eller bare en gravidcraving? Uanset hvad, så har et af mine yndlingssteder, Sonny, deres jordbærtærte på menuen igen, og jeg skal helt sikkert forbi asap.

Instagram.com/sonnycph

5

Body

Jeg er for nyligt faldet over danske Bene, der laver bodystockings af deadstock-materialer. Denne brune med cutout i ryggen er en ny favorit.

Bodystocking, Bene, 1.560 kr.

6

Magda Butrym tasker

Den polske designer Magda Butrym har netop lanceret sin første taskekollektion – og den er oplagt til sommerens fester.

7

Luksus til neglene

Chanels nye negleolie er netop landet på mit skrivebord, og jeg kan ikke vente med at teste den.

Negleolie, Chanel, 255 kr.

Læs ogå

Ugens udvalgte med Sidsel Alling