Modeugen

Få fingrene i Moschinos eftertragtede ‘Barbie’-kollektion!

- 19/09/2014

Moschinos 'Barbie'-Capsule Collection er på alle læber (og Instagram!) lige nu. Få fingrene i de cool Barbie-styles hos Stylebop.com allerede fra mandag d. 21/9!

Moschino har gjort det igen! De har overrasket alle fashionistaerne til Milano Fashion Week, da de torsdag viste deres SS15 kollektion i Milano. Sammen med SS15 kollektionen viste Moschino deres ‘Capsule Collection by Jeremy Scott’, og det var her, overraskelsen lå.

Se også: Josephines modeuge-dagebog fra London Fashion Week

Vi husker allesammen hvordan Moschino sidste år overraskede med deres McDonalds inspirerede kollektion, der lige pludselig fik os allesammen til at nære lidt mere kærlighed til det gyldne M.

Læs også: Få det stilfulde Milano-look – Beauty Avenue guider!

I år var der så igen en surprise forbundet med Moschinos Capsule Collection, og i år var den inspireret af selveste… Barbie! Sejt, sejt og atter sejt!

Og det bliver kun bedre! Hele Moschinos Capsule Collection kan nemlig købes allerede fra mandag d. 21/9 på STYLEBOP.com, hvilket betyder, at alle os herhjemme – kun et par dage efter showet – kan købe de eftertragtede styles.

Mario Eimuth, der sammen med sin bror har grundlagt STYLEBOP.com, er meget begejstret for nyheden:

“Lanceringen af Moschino’s Capsule Collection på STYLEBOP.com er det perfekte eksempel på vores ‘catwalk-to-closet’ DNA. Vores kunder får mulighed for at shoppe disse styles direkte fra catwalken og gøre dem til en del af deres egen gardeobe med samme”.

Se også: Cheap’n’chic – forlæng sommeren på budget

Vi har samlet alle de eftertragtede, seje styles fra Moschinos ‘Barbie’-Capsule Collection i galleriet nedenfor.

… Hurra for at vi nu allesammen kan få vores indre Barbie-girl ud – og så endda the ‘Moschino-kind-a-way’!

Vi ELLEsker det!

Psst.. Hvis du sidder ved computeren, bruger du pilene i galleriet, og sidder du ved mobilen, ‘swiper’ du bare!