ELLE update: Dét sker i juni. Psst… Opdateres løbende!
Af Nanna Danborg-Aamand - 31/05/2018
Home / Kultur / Oplev / ELLE update: Dét sker i juni. Psst… Opdateres løbende!
Juni måned står på sommer, solskin og shopping. Kalenderen er nemlig fyldt op med fede loppemarkeder, lagersalg og andre sommerlige begivenheder. Men ved du, hvor du skal sætte dit kryds? Vi har samlet de bedste events i månedens ELLE Update her...
Sommeren er kommet! Juni måned er begyndt, og med de varme temperaturer vi har allerede nu, kan det kun blive en god måned.
Juni står i shoppingens tegn, og du kan blandt andet finde alverdens godter til garderoben, når Trendsales og Tradono holder et kæmpe Fashion Flee Market på Israels Plads i København.
Du kan også finde lækre smykker, når Dyrberg/Kern holder kollektionssalg, hvor de både sælger ud af gamle og nye kollektioner.
Hvis du har lyst til at forkæle dig selv, så kan du også køle kroppen ned med en helt særlig og lækker substans, når Moët og Chandons champagnebar indtager det danske sommerlandskab.
Med andre ord kan du få den bedste start på sommeren med de mange events, der er planlagt i juni måned – men hvor skal du sætte dit kryds i kalenderen? Find ud af det i galleriet nedenfor:
Foto: PR
Dyrberg/Kern holder kollektionssalg
Kom med, når Dyrberg/Kern holder kollektionssalg på Prags Boulevard. Du kan spare op til 75 % på tidligere kollektioner - og som noget helt nyt, vil der blive solgt eksklusivt ud af samples på den nuværende SS18-kollektion.
Hvornår: Torsdag den 31. maj og fredag den 1. juni kl. 12:00-19:00 og lørdag den 2. juni og søndag den 3. juni fra kl. 10:00-16:00.
Hvor: Prags Boulevard 80, 2300 København S, 4. sal
Foto: PR
Fashion Flea Market // Trendsales X Tradono
Søndag den 10. juni kan du stille shoppetrangen, når Trendsales og Tradono holder et kæmpe Fashion Flea Market i hjertet af København med kendte modebloggere. Israels plads bliver fyldt op med 70 håndplukkede stadeholdere, hvor du kan gå på opdagelse i nogle af byens mest fashionable garderober, som fx Mille Dinesens, Maria Kragmanns, Josefine Haanings og Karoline Dalls. Entré er gratis.
Hvornår: Søndag den 10. juni 2018 - kl. 10.00 – 16.00
Hvor: Israels Plads – 1361 København K
Foto: PR
Rullende champagnebiler indtager det danske sommerland
I Juni kan du opleve Moët og Chandons sommerchampagner, når den lille, eksklusive champagnebar ruller ind i det danske sommerland. Smag på champagnerne Moët Ice Impérial og Moët Ice Impérial Rosé, der er perfekte til både varme solskinsdage og lange sommeraftener.
Find din yndlingschampagne, når det rullende champagnebar kommer forbi dig til sommer:
Uge 23: Mortens Kro i Aalborg
Uge 24: Restaurant Address i København
Uge 27+28+29: SKAGEN Fiskerestaurant i Skagen (fra den 5. juli)
Uge 30: Marienlyst Badehotel i Helsingør
Uge 31+32: Restaurant Anker i Aarhus (VM i sejllads)
Uge 33: Piccolo i København
Uge 34: Club Riva i Rungsted Havn (havnefest)
Uge 35: Casablanca i Aarhus (fra torsdag den 30. aug ifm. Aarhus Festuge)
Uge 36: Cafe Kræz i Odense
Læs mere her.
Foto: PR
Find sommerens sko til 499,-
Torsag den 7. juni inviterer Shoes On Sale dig til en 499,-Bazar, hvor du vil kunne finde et stort udvalg af de lækreste sandaler, sko og støvler. Alt koster max 499 kr., og du kan både betale med kontant, mobilepay og dankort.
Hvornår: Torsdag den 7. juni kl. 11:00-19:00.
Hvor: Rosengården 12, 1174 København K
Foto: PR
Fejr Negroni Week på The Jane
Nu har Campari skudt en uge i gang, der i dén grad står i den lækre drinks navn og i den gode sags tjeneste. Negroni Week er officielt begyndt, og en lang række barer i København er hoppet med på den lækre bølge, hvor du ikke kun drikker en lækker Negroni drink, men faktisk også støtter et godt formål på samme tid.
Som en del af Negroni Week giver Campari et forsøg på at lave verdens største tønde Negroni på fredag fra kl. 16:00 på The Jane, hvor der er gratis Negroni til alle barens gæster. Kom og vær med!
Hvornår: Fredag den 8. juni kl. 16:00-22:00Hvor: The Jane, Gråbrødretorv 8, 1154 København
Holdet bag Kadeau er klar med en ny søsterrestaurant i Købehavn, Roxie. Roxie er placeret i det nye boutique-hotel, Herman K, og præsenterer et alsidigt menukort til både den store og lille sult. Du kan glæde dig til alt fra sprøde bornholmske Bahji's og pocheret pighvar til Steak Au Poivre.
Roxie åbner den 8. juni og har adresse på Bremerholm 6, 1069 København K.
Weekenden den 16. og 17. juni fra kl. 10 til 17 byder danske og internationale designbrands velkommen til et stort interiøroutlet. Der vil være mulighed for at få fingrene i både designerlamper, -møbler og -accessories til stærkt reducerede priser. Der vil være produkter fra brands som LightYears, Paper Collective, We Do Wood, Louise Roe Copenhagen, Tom Dixon, Lampe Gras, AYTM, Frama, Made By Hand, New Works, Stellar Works og mange flere med mulighed for at spare helt op til 80%.
Hvor:
Tap 1, Raffinaderivej 10, 2300 København S.
Hvornår:
Den 16.-17. juni 2018
Pris:
Det koster 20 kr. i indgangen
Det danske cashmere mærke, Villao, har netop lanceret sin første webshop, og du kan derfor glæde dig til at shoppe masser af lækre cashmeretøj online.
Villao har en del år på bagen, men har i år skiftet lidt retning i form af, at de ikke decideret har sæson betonede kollektioner længere, men én basis kollektion, som man hele tiden kan købe. På den måd forsøger mærket at komme væk fra 'brug og smid væk kulturen’ og satser på en lidt mere bæredygtig tilgang i deres design process samt produktion i form af at de tænker lidt mere lang sigtet.
Besøg webshoppen her
Den 29. juni - 1. juli 2018 finder kunstudstillingen 'Home is where the heart is' sted i Hellerup. Det er de to kunstnere, danske Mie Mogensen og amerikanske Carissa Potter, der inviterer ind i et privat hjem, som er blevet transformeret til et fiktivt hjemligt miljø. De to kunstnere vil begge være tilstede i løbet af udstillingen.
Hvor:
Ehlersvej 25, 2900 Hellerup
Hvornår:
Lørdag den 30. juni, 11-16
Søndag den 1. juli, 11-16
Birgitte Herskind lagersalg
Hvornår: Fredag den 22. juni kl. 08.00-19.00
Hvor: Østergade 26D, København K
Du kan betale med kort, mobilpay og kontater
Premiere på filmklubben BLÅ TIME på Kunsthal Charlottenborg
BLÅ TIME er en filmklub på Kunsthal Charlottenborg, der viser super8 værker af udvalgte kunstnere. Filmprogrammet er kurateret af Emma Rosenzweig og Albert Grøndahl, der til første udgave af BLÅ TIME har inviteret fire kunstnere til at deltage. Et Super8 kamera er gået på tur imellem billedkunstnerne Ursula Reuter Christiansen, Alexander Tovborg, Emma Kohlmann og Jesper Fabricius, som hver især har skabt fire filmværker. Filmene er uredigerede og premieren afholdes på Kunsthal Charlottenborg den 22. juni kl. 20.00 med efterfest på Apollo Bar.
Læs mere om eventet her