Glem alt om de stereotype forestillinger om, hvad det vil sige at være stærk og magtfuld.
Hvad vil det egentlig sige at have magt? Vi har ofte nogle ret stereotype forestillinger om, hvad det vil sige at være magtfuld, men ser man lidt bredere på begrebet, kan magt komme til udtryk på mange forskellige måder.
Det viser en ny film og tre nye serier, der lander på Prime Video i oktober.
Magt handler ikke kun om at have superkræfter eller sidde i en magtfuld, professionel position. Den kan også komme til udtryk gennem intelligens, følelsesmæssig bevidsthed eller ganske enkelt; viljen til at tage kontrollen over sit eget liv. For magt handler ikke altid om at være den mest højlydte eller selvsikre person i rummet. Nogle gange er det faktisk lige omvendt.
Magt kan findes i stilhed og sårbarhed såvel som i mod og selvsikkerhed. Men uanset hvilken form den tager, følger der også et ansvar med. Gang på gang har vi set, hvordan magt kan gøre mennesker grådige eller få dem til at hige efter endnu mere. Derfor kan måden, vi vælger at bruge vores magt på, være mindst lige så afgørende som det at have den i første omgang.
Her er fire nye titler på Prime Video, der på hver sin måde kredser om netop dét.
Carrie
I en tid, hvor sociale mediers påvirkning af unges trivsel fortsat er et omdiskuteret emne, tager den nye horrorserie Carrie problematikken med ind i en af horrorgenrens mest ikoniske fortællinger.
Den otte episoder lange serie er baseret på Stephen Kings roman af samme navn og har Mike Flanagan som showrunner og instruktør. Her følger vi Carrie White (Summer H. Howell), en high school-elev, der har tilbragt størstedelen af sit liv afskærmet fra omverdenen hjemme hos sin beskyttende mor, Margaret (Samantha Sloyan). Efter sin fars død begynder Carrie på en offentlig high school, hvor hun bliver centrum for en viral mobbesag og hurtigt stemples som outsider. Men midt i al grusomheden opdager Carrie, at hun besidder mystiske telekinetiske evner – kræfter, der kan forvandle hende fra én, andre betragter som magtesløs, til én med mere magt, end nogen omkring hende havde forestillet sig.
Præmissen er velkendt: Skolens outsider opdager pludselig, at hun besidder ekstraordinære kræfter. Men som vi også har set utallige gange før, kan det gå grueligt galt, når en person, der så længe har levet i skyggen af andre, pludselig får mere magt, end vedkommende ved, hvad hun skal stille op med.
Carrie er derfor ikke blot historien om en ung kvinde, der opdager sin egen styrke. Serien stiller også spørgsmålet: Hvad skal der ske nu? Kan Carrie holde fast i den sårbarhed, der i første omgang får os til at føle med hende? Og måske endnu vigtigere: Kan hun håndtere sin nyfundne magt?
Kan ses fra 7. oktober på Prime Video.
Masterplan
Man kunne næsten forveksle Thomas Vincents fransk-italienske krimikomedie med en historie inspireret af virkelige hændelser – for forsøget på at stjæle Leonardo da Vincis Mona Lisa fra Louvre i filmen Masterplan er bestemt ikke det første af sin slags i historien. Men et kup af den kaliber kræver mere end blot en ekstraordinær plan. Det kræver også de helt rigtige eksperter.
En af dem er den italienske cyberkriminalitetsekspert Chiara (Simona Tabasco), hvis særlige evner gør hende til en uundværlig del af missionen. Derfor rekrutterer den legendariske tyv Roger (Stanley Tucci) ikke blot hende, men også Jay (Victor Belmondo), en selvsikker fransk sprængstofekspert, til sin ambitiøse plan. Men Rogers valg af Chiara og Jay handler ikke kun om deres ekspertise.
Roger har nemlig været adskilt fra sin datter og søn i årevis – og hvilken bedre måde at blive genforenet på end over et af de mest ambitiøse kup, man kan forestille sig? Det viser sig nemlig, at Chiara og Jay er søskende, der for længst har mistet kontakten, og at Roger er deres far.
Så mens Chiara, Jay og Roger forsøger at finde tilbage til noget, der minder om en familiedynamik, skal de samtidig planlægge et kup, der involverer en af verdens mest berømte kvinder – Mona Lisa. Og hvis de overhovedet skal have en chance for at lykkes, har Roger brug for både Chiara og Jay – og deres vidt forskellige ekspertiser – på sin side.
Kan ses fra 16. oktober på Prime Video.
Friends Sex and Games
En vennegruppe, ét spil og én aften, der kan ændre alt, hvad de troede, de vidste om monogame forhold. Men serien Friends Sex and Games, produceret af Barbara Kronenberg og Sinje Köhler, stiller også spørgsmålet om, hvad der sker, når de mønstre, man har levet efter i årevis, pludselig bliver udfordret – og magten til at beslutte, hvad man egentlig selv vil, igen ligger i ens egne hænder.
I komediedramaet møder vi Anna og Paul (Paula Kalenberg og Fridolin Sandmeyer), Julie og Valentin (Salka Weber og Martin Bruchmann), Bella og Leo (Mona Pirzad og Pascal Houdus) samt Siena og Samu (Lilja van der Zwaag og Eric Cordes). De første tre par har været venner i årevis, men da gruppens syvende ven, Samu, vender tilbage med sin nye kæreste, Siena, og introducerer dem for ‘The Key Game’, begynder dynamikken mellem vennerne at ændre sig.
Reglerne er simple: Alle mændene lægger deres nøgler i en skål, hvorefter kvinderne hver især trækker én. Den mand, hvis nøgle kvinden trækker, er den person, hun skal tilbringe natten med. Præmissen er, at det kun gælder én enkelt nat – helt uden følelser involveret. Men kvindernes valg viser sig hurtigt at være mere komplicerede end forventet. For er det egentlig helt tilfældigt, hvilke nøgler de vælger?
Spillet bringer ikke kun undertrykte følelser og ubehagelige sandheder frem i lyset. Det giver også deltagerne mulighed for at mærke efter, om de faktisk lever det liv, de ønsker – eller om der findes andre lyster, de endnu ikke har givet sig selv lov til at udforske.
Og selv om eksperimentet har potentiale til at skabe rigeligt med kaos i vennegruppen, giver det dem samtidig mulighed for at træde uden for deres etablerede forholds trygge rammer og genoverveje, hvad de ønsker af intimitet, af hinanden og af dem selv. For det at tage kontrollen over sit eget liv kræver ikke altid en stor erklæring. Nogle gange begynder det ganske enkelt med at være ærlig omkring, hvad man ønsker – og hvor ens grænser går.
Kan ses fra 16. oktober på Prime Video.
Reina Roja, sæson 2
Efter at være vendt tilbage til sit arbejde som efterforsker i første sæson af Reina Roja er Antonia Scott (Victoria Luengo) – verdens mest intelligente menneske med en IQ på 242 – tilbage for endnu en gang at sætte sin usædvanlige intelligens på prøve. Og selvfølgelig har hun igen sin partner, Jon Gutiérrez (Hovik Keuchkerian), ved sin side.
Denne gang fører efterforskningen dem til Costa del Sol, hvor den mystiske forsvinden af Lola Moreno (Adriana Torrebejano Giménez), hustru til en russisk mafioso, trækker dem ind i et farligt net af organiseret kriminalitet, korruption og konspirationer. Men Scott og Jon er ikke de eneste, der leder efter Lola. En dødelig lejemorder kendt som Loba Negra er også på sporet af hende – og hun udfordrer Scotts ekstraordinære intelligens på helt nye måder.
Endnu en gang ligger Antonia Scotts største styrke ikke i hendes fysik, men i hendes intellekt. Hendes evne til at se forbindelser, andre overser, og løse tilsyneladende umulige sager giver hende the upper hand – selv når hun befinder sig blandt korrupte politibetjente, den russiske mafia og hævntørstige fjender.
Men Reina Roja minder os også om, at ekstraordinære evner ikke nødvendigvis gør livet lettere. Antonias intelligens er måske hendes største styrke, men som vi allerede så i første sæson, kan den samtidig være en byrde. Med andre ord viser sæson to endnu en gang, at man ikke behøver at være den fysisk stærkeste person i rummet for at være den mest magtfulde.