Celebrity

Jimmy Choo: Jeg kan ikke stoppe med at designe sko

- 06/03/2014

Skodesigneren Jimmy Choo siger nu, at han aldrig vil stoppe med at designe sko, fordi han føler sig tilfreds, når han afslutter et smukt design.

Den 61-årige designer Jimmy Choo siger nu, at han aldrig vil stoppe med at designe sko. Han solgte 50 procent af aktierne i sit mærke tilbage i 2001, men at designe sko er stadig det vigtigste i hans liv, og han har ikke planer om at stoppe karrieren i nærmeste fremtid.

“Jeg designer stadig sko og tegner. Jeg kan ikke undvære at designe sko. Jeg oplærer stadig unge folk, og arbejder tæt med dem. Men jeg designer stadig sko. Jeg kan ikke stoppe,” siger han til Vogue.

Nicole Kidman er i front for Jimmy Choos forår/sommer-kampagne. Se den her

Jimmy Choo fortæller samtidig, at han opnår en hel speciel form for tilfredsstillelse, når han har bragt en smuk sko til live.

“Når jeg designer en smuk sko, tilfredsstiller jeg mig selv. Jeg har gjort det i mange år, og jeg elsker det. Jeg kan ikke stoppe med at designe. Ingen kan binde mine hænder, og stoppe mig,” siger han.

Jimmy Choo forhandles i Illum i København. Se hans skodesign i galleriet her

Manden bag et af de mest luksuriøse skomærker i verden siger samtidig, at den moderne teknologi mindsker kreativiteten, fordi han ofte brugte sin fritid på at tillære sig nye evner, da han voksede op i Malaysia.

“I gamle dage var der ingen iPhone, intet tv, ingen computer. Så når jeg var færdig med skole og lektier, sagde min mor og far altid til mig: ‘Har du lyst til at lære noget, min søn?’,” siger Jimmy Choo.

Derfor endte skodesigneren som barn med at bruge sin fritid på at se familien fremstille sko, fordi han blev opmuntret til det, og på den måde lærte han sit håndværk.