Day og Kopenhagen Fur har flettet fingre endnu engang og lancerer en ny pelskollektion - se den fine reklamevideo med kæresteparret Freja Kirk og Sus Wilkins her!
I efteråret 2013 løftede Day Birger et Mikkelsen og Kopenhagen Fur sløret for deres første samarbejde, og nu er de klar med deres tredje samarbejdskollektion, som forener DAYs tidsløse design og Kopenhagen Furs kreativitet i en lille kollektion bestående af en kort jakke og frakke i mink, en vest i sølvræv samt accessories som halstørklæde og hue.
Læs også: ELLE-redaktionen: Dét ønsker vi os i adventsgave
Den tilhørende reklamefilm er dog også værd at nævne, for den indeholder en hel lille kærlighedshistorie. Hensigten er at vise den dualitet, der er i brugen af pels – som både rummer maskulinitet og feminitet, og dette personificerer sangerinde Freja Kirk og danser Sus Wilkins, som er kærester i virkeligheden.
“Havde vi haft et ‘almindeligt’ mand/kvinde-par havde filmen været traditionel – men vi synes, at filmen skulle være et mere tidssvarende billede på den moderne kvinde, der går med vores pelse,” siger Marianna Brandi, kreativ direktør for DAY.
Læs også: Annonce | Mød de nye Fluffy Friends fra Oh! by Kopenhagen Fur
Også de to piger er glade for den oprigtighed, der er i filmen:
“Det var helt naturligt for mig at sidde der og spille for Sus. Der er altid musik i vores hjem alligevel,” siger Freja Kirk, og Sus tager over: “Jeg danser altid lidt rundt, så det var næsten som at være derhjemme, bare iført smukke pelse i ekstra smukke omgivelser.”
Se den fine video her: